Osoby z problemami kardiologicznymi – i nie tylko takie – często zastanawiają się, jak uspokoić serce w bezpieczny sposób. Coraz popularniejsza staje się medycyna alternatywna, ludzie dążą do odstawienia farmakoterapii. W niektórych przypadkach kołatania serca czy jego nadmiernego pobudzenia można osiągnąć swój cel domowymi sposobami.

 

Niespokojne serce – czym jest i z czego wynika?

Terminem „niespokojnego serca” określa się często subiektywne uczucie szybkiej i nierównej pracy tego narządu. Inną stosowaną powszechnie nazwą tego zjawiska jest kołatanie serca. Przyczyn może być wiele:

  • arytmia;
  • nerwica serca oraz wszelkie inne zaburzenia nerwicowe;
  • menopauza, ciąża i inne fizjologiczne zmiany hormonalne;
  • choroby tarczycy;
  • nadmierna aktywność fizyczna;
  • bardzo duży stres;
  • silne, skrajne emocje.

Jak więc widać, przyczyny niespokojnego serca mogą być zupełnie fizjologiczne, jak również patologiczne. Pierwszym krokiem powtarzających się palpitacji serca jest diagnostyka – należy udać się do kardiologa, który wykona niezbędne badania i oceni stan zdrowia swojego pacjenta. Jeśli wykryta zostanie choroba serca, podstawą będzie jej leczenie, czyli terapia przyczynowa kołatania serca.

Jak uspokoić serce dietą?

Aby cieszyć się równą pracą mięśnia sercowego w każdych warunkach należy zadbać o odpowiednią dietę. To ona gwarantuje odpowiednie odżywienie i ukrwienie serca, utrzymuje naczynia tętnicze we właściwym stanie i zapewnia prawidłowy przepływ krwi. Należy wykluczyć z diety alkohol, ciężkie, tłuste i smażone na głębokim oleju dania oraz fast-foody. Warto natomiast codziennie spożywać warzywa i owoce (zaleca się ich porcję do każdego posiłku), zdrowe tłuszcze nienasycone, pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz sięgać po antyoksydanty. Są one obecne głównie w owocach i warzywach, ale również ziołach, Spirulinie czy koenzymie Q10.

W chwili wystąpienia kołatania serca należy napić się wody lub co lepsze – naparu o działaniu uspokajającym. Może to być lawenda, melisa czy waleriana. W sklepach zielarskich i aptekach można zaopatrzyć się także w gotowe mieszanki ziołowe przeznaczone dla osób z problemami kardiologicznymi.

Zdrowa farmakoterapia

W aptece można zakupić preparaty w pełni naturalne, o leczniczym działaniu. Nie są to typowe leki z licznymi, chemicznymi składnikami, lecz produkty na bazie ziół, ekstraktów roślinnych i witamin. Osoba skarżąca się na napady palpitacji serca powinna zawsze mieć przy sobie ziołowe tabletki na stres i nerwy, np. z głogiem, kozłkiem lekarskim lub walerianą. Dodatkowo warto wprowadzić suplementację omega-3 i omega-6. Udowodniono, że współcześnie spożywa się zbyt małe ilości zdrowych tłuszczów i ciężko jest zmienić swoje nawyki tak, aby rzeczywiście uzupełnić niedobory dietą. Dlatego z pomocą przychodzą kapsułki i wszelkie inne suplementy diety zawierające ten składnik.

Terapia uspokajająca

Osoby mające problemy z niespokojnym sercem z powodu nadmiernego stresu w życiu powinny rozważyć wizytę u psychoterapeuty. Taki specjalista pomoże zrozumieć dokładne źródła stresu – pacjent dowie się, co jest przyczyną jego nadmiernej reakcji na te wydarzenia. W efekcie, po kilku lub kilkunastu terapiach nauczy się radzić sobie ze stresem. Dodatkowo dobrze sprawdzą się uspokajające zabiegi typu masaż relaksacyjny. Pomocna może się okazać wizyta u fizjoterapeuty lub osteopaty.

W warunkach domowych można zainteresować się medytacją, jogą lub treningiem autogennym Schultza. Przy ataku kołatania serca – jeśli jest taka możliwość – warto wziąć ciepłą kąpiel, kilka głębszych, spokojnych wdechów lub puścić uspokajającą muzykę. Każdy z pewnością ma coś, co go relaksuje – w momentach palpitacji serca będzie to ulubiona metoda. Przy ataku palpitacji najlepiej przyjąć pozycję leżącą.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Korewicki J., Problemy i błędy w postępowaniu z chorymi z niewydolnością serca, Choroby Serca i Naczyń, 2/2010.
  2. Sokołowski G., Zaburzenia rytmu serca w praktyce ratownika medycznego – możliwości terapeutyczne.
  3. Kózka M., Majda A., Rumian B., Uwarunkowania napadowych zaburzeń rytmu serca u pacjentów hospitalizowanych w oddziale kardiologii, Hygeia Public Health, 1/2015.