Koenzym Q10 może okazać się sporym sprzymierzeńcem w leczeniu niepłodności. Skuteczność suplementacji (oraz całej terapii) zależy w największym stopniu od przyczyn tych problemów.

Specyfika niepłodności

Etiologia zaburzeń płodności jest bardzo złożona. Problem z poczęciem może leżeć po stronie zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

W przypadku niepłodności męskiej, najczęstszą przyczyną tego stanu jest obniżona ilość i jakość nasienia. Można tu wyróżnić całkowity brak plemników w ejakulacie, obecność plemników martwych, niedostateczną ilość plemników (mniej niż 15 milionów na 1 ml nasienia) oraz niski procent ruchliwych plemników. Niekiedy przyczyną niepłodności męskiej może być wysoki procent morfologicznie zniekształconych plemników bądź jednoczesne upośledzenie ruchliwości, liczby i morfologii tych komórek.

Z kolei przyczyn kobiecej niepłodności jest znacznie więcej. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • niepłodność owulacyjna, związana z dysfunkcją jajników;
  • niedrożność lub inne schorzenia jajników;
  • endometrioza;
  • przedwczesne wygasanie czynności jajników.

U osobników obu płci można niekiedy zauważyć zaburzenia endokrynne i immunologiczne, aberracje chromosomalne oraz nieprawidłowości anatomiczne. Jak widać, szczególną uwagę należy przyłożyć do diagnostyki przyczyn problemu, ponieważ tylko wtedy można rozpocząć skuteczną terapię bezpłodności.

Na koniec należy wspomnieć, że na poprawę płodności u obu płci istotnie wpływa odpowiednia dieta. Zauważono, że niedożywienie, nadwaga lub brak odpowiedniej ilości cennych składników odżywczych znacznie pogarsza płodność bez względu na płeć.

Koenzym Q10 w leczeniu męskiej niepłodności

Bardzo ważną rolę w płodności odgrywają antyoksydanty. Szacuje się, że aż do 80% przypadków męskiej niepłodności może wiązać się z nadmiernym stresem oksydacyjnym. Nadmiar wolnych rodników tlenowych w organizmie zmniejsza aktywność plemników oraz ich jakość, a co się z tym wiąże – obniża płodność.

Stres oksydacyjny uznano za główny czynnik powodujący uszkodzenie DNA plemników. To z kolei często koreluje z obniżeniem ruchliwości tych komórek, przez co nie są one w stanie sprawnie dotrzeć do komórki jajowej i jej zapłodnić.

Stężenie koenzymu Q10 w nasieniu wykazuje bezpośredni związek zarówno z liczbą, jak i z ruchliwością plemników. Dlatego właśnie suplementacja tego związku u mężczyzn znacząco poprawia objętość nasienia oraz jakość plemników. Koenzym Q10 uznaje się za środek drugiego rzutu w leczeniu męskiej niepłodności. Przeprowadzono badania, które wykazały korzystny wpływ koenzymu Q10 na męską płodność już w dawce 300 mg na dobę.

Koenzym Q10 w leczeniu kobiecej niepłodności

Wykazano, że regularna suplementacja koenzymem Q10 wpływa korzystnie na poziom hormonu folikulotropowego oraz luteinizującego, które w dużym stopniu wpływają na płodność u kobiet. Częstą przyczyną problemów z płodnością jest nadmierny stres oksydacyjny. Koenzym Q10, jako silny przeciwutleniacz, posiada zdolności eliminowania wolnych rodników tlenowych.

Dodatkowo procesy związane z dojrzewaniem komórki jajowej wymagają odpowiedniej ilości energii, którą w odpowiedniej ilości dostarczyć może właśnie koenzym Q10. Szczególnie po 25. roku życia, gdy fizjologiczna synteza tego związku przez organizm kobiety stopniowo maleje.

Suplementacja koenzymem Q10 powinna mieć miejsce podczas starania się o dziecko nie tylko celem poprawy płodności. Badania wykazały bowiem, że regularna suplementacja tego związku przed zajściem w ciążę znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych wad rozwojowych u dzieci.

Zobacz również: koenzym Q10 w ciąży

Podsumowanie

Podczas suplementacji koenzymem Q10 szczególną uwagę należy zwrócić na regularność przyjmowania produktu. Jednorazowe spożycie koenzymu nie przyniesie spektakularnych, oczekiwanych rezultatów. Wszystko wymaga czasu, zatem sugeruje się regularne przyjmowanie koenzymu Q10 przez około 3-6 miesięcy. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na pozostałe aspekty życia mogące utrudniać zajście w ciążę (brak witamin, dużo stresu, mała ilość snu, stosowane używki czy nieodpowiednie nawodnienie organizmu).

Bibliografia

  1. Jeznach-Steinhagen A., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 1/2013.
  2. Maksym A., Rabijewski M., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Maksym R., Możliwość postępowania dietetycznego w niepłodności, Kwartalnik Naukowy, 3/2018.
  3. Walczak-Jędrzejowska R., Stres oksydacyjny a niepłodność męska. Część II: antyoksydanty w leczeniu męskiej niepłodności, Postępy Andrologii, 2/2015.
Polecane produkty: